دیوارنویسی در حمایت از دانشجویان زندانی

آبان ۹۸، فقط با گلوله و کشتار و اضافه شدن هزاران هزار زندانی سیاسی گمنام نگذشت. بلکه بهانه‌ای شد برای تسویه حساب حکومت با فعالان دانشجویی پیگیری که نشان داده بودند نه با چماق و نه با هویج، نه با بگیر و ببند و نه با عفوهای نمایشی، کرکرۀ مبارزه را پایین نمی‌کشند. چنانکه در سخت‌ترین روزهای سرکوب آبان هم در کنار معترضان خیابانی و کشته‌شدگانش ایستادند.
مرگ مشکوک و سریالی دانشجویان در اهواز و کرمانشاه، دستگیری دانشجویان در پوشش ماشین آمبولانس و تهدید فعالان دانشجویی به شوک الکتریکی و بیمارستان روانی، همه و همه نماهای مختلفی از جنگ واحدی بود که علیه دانشگاه و دانشجویان در آن روزها رقم خورد.
سها مرتضایی و لیلا حسین‌زاده دو تن از فعالان دانشجویی هستند که البته مدت‌ها پیش از طرح گرانی بنزین، مقابل بخشی از طرح تعدیل ساختاری کنونی (یعنی طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی) ایستادند.
سها مرتضایی در هفته‌های منتهی به آبان پس از ستاره‌دارشدن (محرومیت از حق تحصیل)، یک تنه با پلاکاردش هر روز داخل دانشگاه ایستاد و اعتراض کرد. تا آنکه در روزهای کشتار خیابانی، با روش تبهکارانه‌ای برایش دام دستگیری چیدند و از درون خوابگاه ربودندش. سپس نیروهای اطلاعاتی در همدستی با مسئولان دانشگاه، خانواده‌اش را زیر فشار قرار دادند تا او را بالاجبار در بیمارستان روانی بستری و به او شوک الکتریکی وارد کنند. وقتی خانواده تن نداد، در مرحلۀ بعد پس از سردواندن‌شان علیرغم تأمین وثیقه او را در زندان نگه داشتند و اینک که او در اعتصاب غذاست برای تأدیبش به جهنم زندان قرچک تبعیدش کردند.
لیلا حسین زاده دیگر فعال دانشجویی زندانی است که برای تحمل دو سال و نیم حبس در زندان اوین به سر می‌برد. و همین روزها دادگاه دیگری را هم برای فهرست اتهامات جدیدتری از سر می‌گذراند.
در همان سندی که #صندوق_بین‌المللی_پول گرانی بنزین را به حکومت ج.ا توصیه می‌کند، از ج.ا بابت اجرای طرح #کارورزی (#بیگارورزی) تقدیر و تشکر هم می‌کند! طرحی که مخالفت با آن یکی از «اتهامات‌» لیلا حسین‌زاده محسوب شده و امروز به خاطرش در زندان است.

** تصاویر ارسالی از حامیان کارزار «خیابان: تریبون زندانی سیاسی»

 

کارورزی - بیگارورزی - لیلا حسین زاده

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s